Windows 7 32-bit czy 64-bit?
32-bit czy 64-bit? Oto pytanie, które coraz częściej zadają sobie potencjalni klienci nowego systemu systemu Windows. Problem ten praktycznie nie istniał przy Windowsie XP, gdyż architektura x64 (64-bitowa) była wtedy jeszcze w powijakach. Kwestia ta stanęła otworem de facto dopiero przy wydaniu Windows Vista, a już na pewno powraca jak bumerang przy Windows 7.
Autor: Adam Stępień
32-bitowy, 64-bitowy - co to oznacza
Znajdując informację o 32-bitowej wersji systemu Windows albo 64-bitowej, powinniśmy kojarzyć ją ze sposobem przetwarzania danych przez komputer. 64-bitowe wersje systemu Windows mogą korzystać z większej ilości pamięci niż wersje 32-bitowe. Pozwala to skrócić czas poświęcany na wymianę procesów w pamięci, gdyż część z nich jest przechowywana w pamięci RAM, a nie na dysku twardym. 32-bitowe i 64-bitowe wersje systemu Windows są przeznaczone do użytku na komputerach odpowiednio z procesorami 32-bitowymi i 64-bitowymi. Możliwe jest działanie 32-bitowego systemu Windows na komputerze z procesorem 64-bitowym, dzięki emulacji, natomiast niemożliwe jest korzystanie z 64-bitowego systemu Windows na komputerze z 32-bitowym procesorem.
Czy mój system jest 64-bitowy?
Aby sprawdzić, czy używany system jest 64-bitowy, należy kliknąć kolejno: Start -> Panel Sterowania -> System i konserwacja -> System.
Czy mój procesor jest 64-bitowy?
Aby sprawdzić, czy używany procesor jest 64-bitowy, należy kliknąć kolejno: Start -> Panel Sterowania -> System i konserwacja -> Informacje wydajności i narzędzia -> Wyświetl i drukuj szczegóły