Wątek: Porównanie Netbooka z Laptopem

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1 Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Start Awatar ChybeQ
    Dołączył
    Mar 2010
    Wiek
    30
    Posty
    39
    Podziękował/a
    0 razy
    21 podziękowań za 4 postów
    Siła reputacji
    15
    W niniejszym artykule, moi drodzy userzy, przedstawię Wam moje małe porównanie netbooka z normalnym laptopem. Testowanym netbookiem będzie:
    MSI Wind U130, natomiast laptopem – leciwa Toshiba Satellite M55-S135.
    Nie będę umieszczał wyników z programów typu PC Mark itp. Ponieważ nijak się one mają do wygody użytkowania i rzeczywistości.



    WYGLĄD

    Od strony estetycznej, oba urządzenia nie odbiegają zbytnio od reszty. Na pokrywie Toshiby znalazło się jedynie logo producenta. Po otwarciu pokrywy, naszym oczom ukazuje się ekran o przekątnej 14", nad którym znajduje się mechanizm blokujący pokrywę – małe „uszko” z metalu, umocowane prostopadle do pokrywy. Poniżej ekranu znajdują się dwa głośniki, ukryte pod metalową siatką. Wykonanie jest bardzo estetyczne i nawet ładnie komponuje się z resztą laptopa. Klawiatura – standardowa klawiatura Toshiby (jeżeli tak można nazwać klawiaturę laptopa). Po prawej stronie klawiatury znajduje się przycisk zasilania. Touchpad zlokalizowany jest poniżej klawiatury. Wyróżnia się on tym, że przyciski zostały od części dotykowej odseparowane. Sama część dotykowa została niejako „wpuszczona” w laptopa – jest około 3 mm poniżej płaszczyzny laptopa. W prawym dolnym rogu widnieje logo producenta, natomiast z lewej strony znajdują się naklejki zachwalające komponenty wykorzystane do produkcji.

    Netbook MSI jest natomiast nieco bardziej nastawiony na „robienie dobrego pierwszego wrażenia”. Pokrywa, zależnie od koloru netbooka, jaki wybierzemy, jest zadrukowywana różnymi wzorami. Na samym środku pokrywy widnieje nazwa producenta – „msi”. Pokrywa nie posiada żadnych zatrzasków ani blokad przed otwarciem – „trzyma się” dzięki magnesom w klapie oraz korpusie urządzenia. Po otwarciu netbooka naszym oczom ukazuje się 10” ekran LCD. Nad nim, jak to w większości netbooków – położona jest kamerka internetowa o rozdzielczości 0,3 MPix, a w prawym górnym rogu obudowy ekranu – mikrofon. Korpus urządzenia jest o wiele mniejszy od Toshiby, jednak ułożenie klawiszy – niemal identyczne jak w urządzeniach innych producentów. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk zasilania, natomiast w dolnej części netbooka – zgrupowanie diod informujących o stanie netbooka. Poniżej klawiatury, jak to w każdym urządzeniu typu netbook / laptop / notebook – położone są naklejki. W przypadku mojego egzemplarza po prawej stronie znajdują się – naklejka „Windows 7 starter”, „Intel Atom inside”, „Energy Star” oraz informacja o dwuletniej gwarancji producenta na zakupionego netbooka. Po lewej – specyfikacja sprzętowa urządzenia. Taka sama naklejka znajduje się na Toshibie. Głośniki w mniejszym z urządzeń schowano pod spodem, w dolnych krawędziach obudowy.


    LICZBA ZŁĄCZY

    Toshiba posiada sporą ilość złączy. Oto one:

    S-Video
    D-Sub
    4 x USB 2.0
    RJ-45
    RJ-11
    Zasilacz
    Wejście mikrofonowe
    Wyjście słuchawkowe
    PCMCIA
    Złącze Kensington lock


    MSI jako mniejsze urządzenie, ma nieco utrudnioną rywalizację. Oto, czym dysponuje:

    D-Sub
    3 x USB 2.0
    RJ-45
    Zasilacz
    Wejście mikrofonowe
    Wyjście słuchawkowe
    Czytnik kart SD i SDHC
    Złącze Kensington Lock


    SPECYFIKACJA TECHNICZNA

    Nie będę tutaj opisywał Toshiby i MSI, podam za to linki do stron producenta ze specyfikacją urządzeń.


    MSI

    Kod:
    http://pl.msi.com/index.php?func=proddesc&maincat_no=135&cat2_no=582&prod_no=1969

    TOSHIBA

    Kod:
    http://www.fixya.com/support/p264404-toshiba_satellite_m55_s135_pc_notebook/manual-14964

    WYGODA PRACY

    Na szczęście dane mi było przetestować oba urządzenia. Na pierwszy ogień idzie MSI. To na nim piszę tą recenzję. Jest dla mnie wygodniejszy ze względu na bliżej siebie położone klawisze. Niestety, przy szybkim pisaniu często naciska się klawisze Shift i strzałkę w „górę” co skutkuje zaznaczeniem tekstu aż do tego samego miejsca w wyższej linijce. Do reszty nie mam zastrzeżeń, ponieważ niemal wszystkie klawisze są ułożone tak jak na klawiaturze komputera stacjonarnego.
    Toshiba nie ma takiego problemy z Shift’em i strzałką w górę, co MSI. Na tym laptopie natomiast ciężko jest napisać polskie litery zmiękczone, czyli „ą”, „ć”, „ę”, „ł”, „ń”, „ó”, „ś”, „ź”, „ż” z powodu położenia klawisza Alt Gr. Zwykle jest on przy Spacji, prawda? W tym laptopie jest inaczej Tuż przy spacji leży... Insert a Alt jest trzeci w kolejności od spacji, tuz za Ctrl. Jest inaczej niż w większości laptopów. Ja osobiście się nie mogłem przyzwyczaić do takiego układu klawiatury. Nie licząc tej wpadki – jest dobrze. Polecam tego laptopa osobom z dużymi dłońmi, ponieważ klawisze są dosyć spore.


    WYDAJNOŚĆ I PRACA NA BATERII

    W tej konkurencji możecie być nieco zaskoczeni Toshiba na baterii wytrzymuje wg producenta ok. 2 godziny, natomiast MSI – nawet 7 godzin. Przy ustawieniu najwyższej wydajności, czasy te maleją drastycznie. Niespodzianką jest to, że na netbooku szybciej wczytuje się czysta instalacja Windows 7 Starter, pakiety biurowe OpenOffice jak i Microsoft Office 2007 Home and Student. Nie mierzyłem czasów stoperem, bo nie o setne sekundy sie biłem, ale zauważalne to było na tych konkretnych egzemplarzach. Możliwe, że na netbooku niektóre funkcje nie były aktywne, więc proszę nie brać tego testu zbyt dosłownie.
    Pod kątem wydajności – każdy powie to samo – netbook nieco ustępuje laptopowi sprzed czterech lat (tak, ta Toshiba jest tak stara!!). Strony wykorzystujące silnik „FLASH” są dla netbooka łatwe w wyświetleniu. Przysłowiowe schody zaczynają się dopiero gdy mamy uruchomione za dużo zakładek. Wtedy strony zaczynają się zacinać. Na laptopie jest podobnie, lecz zacinanie się nie jest aż tak widoczne na tej samej ilości otwartych stron.


    ŁĄCZNOŚĆ

    Toshiba wyposażyła swój produkt w złącza RJ-45, czyli popularny LAN oraz RJ-11 – złącze modemowe. Jak każdy laptop, posiada też Wi-Fi. Działa ono w standardzie 802.11a/b/g. Prędkości transferu danych w sieci LAN sprawdzałem, pobierając archiwum RAR o wielkości 1GB z udostępnionego dysku z komputera stacjonarnego. Podłączony był on do sieci poprzez kabel LAN. LAN powstał w oparciu o ruter Pentagram Cerberus, którego przepustowość dla sieci LAN wynosi 100 Mbit/s. Na testowanych urządzeniach uruchomiłem Kalendarz XP – program mierzy prędkość transferu danych z i do sieci i podaje ją w czasie rzeczywistym. Oto wyniki:

    NETBOOK:

    Wi-Fi ~ 3,5 MB/s
    LAN (kabel) ~ 9,5 MB/s do 10,0 MB/s


    LAPTOP:

    Wi-Fi ~ 3 MB/s
    LAN (kabel) ~ 9,5 MB/s do 10,0 MB/s


    Muszę nadmienić, iż specyfikacja testowych urządzeń jest nieco inna niż ta podana przez producentów. W Toshibie wymieniono dysk na 120 GB dysk WD o identycznych parametrach co dysk standardowy oraz zwiększono ilość RAM-u do 1 GB.
    W netbooku zaś zwiększono ilość RAM-u do 2 GB.


    PODSUMOWANIE

    Jak widać, nie zawsze wybór laptopa jest najlepszym wyborem. Jeżeli oczekujecie przenośności i długiego czasu pracy na baterii – polecam netbooka. Jeżeli natomiast oglądacie sporo filmów i nie zależy Wam na czasie pracy na baterii – laptop jest dla Was idealnym rozwiązaniem! Porównałem dzisiaj dwa urządzenia, których cena na dzień dzisiejszy nie przekracza półtora tysiąca złotych. Wiele czasopism twierdzi, że era netbooka jest już zakończona. Według mnie to mylne stwierdzenie. Dla osób potrzebujących taniego i niezbyt wydajnego urządzenia, laptop za 2 tysiące złotych będzie po prostu zbyt drogi. Testowany netbook MSI 2 miesiące temu kosztował około 1200 złotych. Dzisiaj na pewno jego cena spadła.
    Toshiba była przykładem laptopa sprzed kilku lat, który nadal spełnia wymagania części użytkowników. Nie chciałem nikogo zrazić do laptopów. Jest to jedynie mój punkt widzenia.

    Dziękuję za przeczytanie moich wypocin i zapraszam do czytania kolejnych porównań i testów sprzętu elektronicznego, gier, programów i innych rzeczy Jeżeli Wam się spodobało, lub macie jakieś zastrzeżenia - chętnie wysłucham w tym temacie



    GALERIA

    Na koniec mała galeria. Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ponieważ nie są one robione przeze mnie. Laptop testowy był wypożyczony od znajomego i nie zezwolił on na umieszczenie fotek w necie

    TOSHIBA






    MSI












    A to etui dołączane do większości netbooków MSI:




    Ostatnio edytowane przez ChybeQ ; 14-08-10 o 20:02 Powód: no, kurcze, nieczytelnie było ;) i linki nie tak :D
    Powracam!

    Letty, bój się
    Odpowiedz z cytatem  
     

  2. #2 Odp: Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Friends Awatar Kubenos
    Dołączył
    Nov 2009
    Wiek
    39
    Posty
    21
    Podziękował/a
    8 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    15
    Podobają mi się te twoje "wypociny" a wierzę że sam je napisałeś...
    Nie powinieneś jednak poczekać i pisać takie artykuły gdy na forum będzie ranga "redaktora" i wtedy odpowiedni do tego dział??? Nie obrażaj się na mnie ale tak tylko pytam
    Odpowiedz z cytatem  
     

  3. #3 Odp: Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Very Important Person Awatar eNeRTo
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    332
    Podziękował/a
    290 razy
    1,110 podziękowań za 161 postów
    Siła reputacji
    57
    A testowałeś wytrzymałość baterii? Tzn w praktyce. np ile wytrzyma ci na oglądaniu filmu. a ile np na samym korzystaniu z worda i pisaniu(przyjmując że w obu dasz max oszczędność baterii). W moim laptopie producent napisał że 2h wytrzyma. w sklepie koleś że jak dam na maxa oszczędność to nawet 2,5 ja sam mam rekord 3h



    teraz czekamy co zrobi administracja bo jak widać artykuły już powstają ;P
    Odpowiedz z cytatem  
     

  4. #4 Odp: Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Legenda MHTeam
    Awatar kitan
    Dołączył
    Feb 2008
    Wiek
    33
    Posty
    209
    Podziękował/a
    95 razy
    15 podziękowań za 8 postów
    Siła reputacji
    23
    artykuł ok, ale jakieś foty mogłeś dać, no ale kolory i czcionka nie nadają się do normalnego czytania, popraw to, ta czcionka nie nadaje się do pisania tego typu postów
    Odpowiedz z cytatem  
     

  5. #5 Odp: Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Start Awatar ChybeQ
    Dołączył
    Mar 2010
    Wiek
    30
    Posty
    39
    Podziękował/a
    0 razy
    21 podziękowań za 4 postów
    Siła reputacji
    15
    praktycznie sprawdzić wytrzymałości Toshiby nie mogłem, bo laptop ma 4 lata i był mocno eksploatowany. Pada po 10 minutach w trybie super oszczędności, więc sami wiecie jak by to było

    @Kitan - już zrobione
    Ostatnio edytowane przez ChybeQ ; 13-08-10 o 22:44
    Powracam!

    Letty, bój się
    Odpowiedz z cytatem  
     

  6. #6 Odp: Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Very Important Person Awatar creative75
    Dołączył
    Aug 2009
    Wiek
    48
    Posty
    17
    Podziękował/a
    2 razy
    30 podziękowań za 2 postów
    Siła reputacji
    16
    wydaje mi się ,że porównywanie laptopa z netbookiem mija się z celem
    uważam ten temat za zbyteczny
    idea stworzenia netbooka nijak ma się do notebooków (jak kto woli laptopów)
    Odpowiedz z cytatem  
     

  7. #7 Odp: Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Start Awatar ChybeQ
    Dołączył
    Mar 2010
    Wiek
    30
    Posty
    39
    Podziękował/a
    0 razy
    21 podziękowań za 4 postów
    Siła reputacji
    15
    wiele osób z mojego otoczenia wmawiało sobie i mi, ze lepiej kupić laptopa sprzed powiedzmy 3ech lat, bo wydajniejszy, bo tańszy, bo to bo tamto, bo w gazetach tak piszą etc. Tutaj nakreśliłem mój punkt widzenia. Niedługo (jeżeli zdołam), umieszczę też poradnik jak dobrze złożyć / kupić komputer do danego typu działalności
    Powracam!

    Letty, bój się
    Odpowiedz z cytatem  
     

  8. #8 Odp: Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Były $Mod
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    66
    Podziękował/a
    0 razy
    43 podziękowań za 7 postów
    Siła reputacji
    17
    Linki w tagu "code"
    Co do artykułu, hmm sam nie wiem czy istnieje jakikolwiek sens porównywania dwóch segmentów urządzeń jakimi są przenośne PC. Artykuł jest przyzwoicie napisany, lecz temat to tak jakby porównywać Fiata Pandę z 2009 roku i BMW 730i e38, ale ważne że można coś poczytać
    [CENTER]
    Odpowiedz z cytatem  
     

  9. #9 Odp: Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Start Awatar ChybeQ
    Dołączył
    Mar 2010
    Wiek
    30
    Posty
    39
    Podziękował/a
    0 razy
    21 podziękowań za 4 postów
    Siła reputacji
    15
    Cytat Zamieszczone przez PauloK Zobacz posta
    to tak jakby porównywać Fiata Pandę z 2009 roku i BMW 730i e38, ale ważne że można coś poczytać

    Toshiba którą opisywałem była za czasów świetności jednym z mocniejszych urządzeń

    jak już pisałem wcześniej, nawet w samym artykule - to tylko moja opinia i cieszę się, że tyle osób przeczytało mój artykuł - porównanie


    Dzięki wielkie za zainteresowanie
    Powracam!

    Letty, bój się
    Odpowiedz z cytatem  
     

  10. #10 Odp: Porównanie Netbooka z Laptopem 
    Start
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    5
    Podziękował/a
    0 razy
    1 podziękowanie za 1 Post
    Siła reputacji
    16
    A moja Toshiba Satellite Pro A200 posiada WiFi 6 MB/s, dlaczego?
    Odpowiedz z cytatem  
     

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Informacje o wątku
Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Tagi dla tego wątku

Zobacz tagi

Bookmarks
Bookmarks
Uprawnienia umieszczania postów
  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •