Napar z szałwii
Gardło należy płukać co 3 godziny naparem z szałwii. Zioła te są dostępne w aptekach oraz sklepach zielarskich.
Napar z szałwii jest doskonałym lekiem przeciwzapalnym i odkażającym służącym do płukania gardła oraz jamy ustnej przy anginie oraz chrypce.
Dużą ulgę przynosi również płukanie gardła naparem z kory dębu oraz rumianku.
Przykładowy przepis na napar:
* Liść szałwii, liść mięty, koszyczek rumianku, kwiat nagietka. Trzy łyżeczki zmieszanych ziół należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez okres 20 minut. Gardło płukać naparem kilka razy w ciągu dnia.
Płukanie gardła sokiem z buraków
Sok z buraka czerwonego od dawna znany jest jako wspaniały lek na bolące gardło. Jeśli nie mamy świeżego soku z buraków gardło można również płukać rozcieńczonym koncentratem (wg instrukcji na opakowaniu).
Przykładowy przepis:
* Szklanka świeżego soku z buraków, jedna łyżka stołowa octu (winnego lub jabłkowego). Gardło należy płukać 6-10 x dziennie.
Płucz gardło wodą z solą
Płucz gardło wodą z dodatkiem soli - jedna łyżeczka soli na szklankę wody. Czynność tą powtarzaj 3-4 x dziennie.
PAMIĘTAJ! Płyn do płukania gardła powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.
Syrop z cebuli
Syrop z cebuli szybko pomaga na ból gardła oraz kaszel.
* Cebulę należy zetrzeć na tarce, odcisnąć dokładnie sok. Do soku można dodać miód oraz cytrynę. Należy pić po 2 łyżeczki syropu 4-6 razy w ciągu dnia.
* Pokrój 2-3 cebule w talarki. Talarki ułóż w słoiku warstwowo, oddzielając kolejne warstwy dobrze ubitej cebuli od siebie łyżką cukru. Na jeden słoik dodaj około 5 łyżek cukru. Słoik należy odłożyć na parę godzin (najlepiej na całą noc) w ciepłe miejsce. Syrop należy przyjmować po jednej łyżce stołowej 3 razy dziennie.
* Zetrzyj jedno jabłko oraz jedną cebulę na tarce. Zmieszaj oraz wyciśnij dokładnie dok. Syrop pij 3 razy w ciągu dnia po 2 łyżeczki.
Dużo pij
Przyjmuj dziennie około 3 litrów płynów. Na chore gardło najlepiej pić herbatkę z sokiem malinowym, naparem z lipy, z miodem, naparem z czarnego bzu, kompot z imbiru oraz płyny bogate w witaminę C jak np. sok pomarańczowy, grejpfrutowy, woda z dużą ilością cytryny.
Przykładowe przepisy:
* Szklanka gorącej wody, sok wyciśnięty z połowy cytryny, 2 łyżeczki miodu
* Szklanka ciepłego mleka (w temperaturze ciała), 2 łyżeczki miodu, pół łyżeczki masła
* Kompot z imbiru - korzeń imbiru (około 5cm) należy pokroić w cieniutkie plasterki, zalać szklanką wody. Gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Przecedzić oraz dodać łyżeczkę miodu. Ciepły napój pić 2 razy dziennie.
Nawilżenie powietrza
Jeśli boli nas gardło należy zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy utrzymywała się duża wilgotność. Jeżeli nie posiadamy nawilżacza powietrza dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest położenie na ciepły kaloryfer mokrego ręcznika.