Heliopedia, publikowana przez Wydawnictwo Helion encyklopedia typu Open Source, zamierza być najobszerniejszym kompendium informatyki w polskim Internecie.Ideą Heliopedii jest utworzenie wielkiego, kompetentnego, darmowego źródła wiedzy informatycznej. Na rynku pojawiają się z rzadka doskonałe pozycje książkowe, jak choćby wydana w 2004 r. przez Helion Encyklopedia komputerów licząca 15 tys. haseł. Choć encyklopedia ta jest ogromnie cennym źródłem informacji, jest oczywiste, że pewna część haseł będzie w niej ulegać stopniowej erozji, średnia wielkość hasła z naturalnych przyczyn nie przekracza kilkuset znaków, a przede wszystkim książka nie uwzględnia pojawiających się codziennie nowych pojęć, które być może w jakimś zakresie zostaną uwzględnione dopiero w następnym wydaniu.Odpowiedzią na przyrodzone ułomności wydawnictw książkowych jest żywa, dynamiczna encyklopedia sieciowa, tworzona przez wolontariuszy. Informatyka jest bardzo wdzięcznym i obiecującym polem takiej współpracy, gdyż przeciętny autor zainteresowany udziałem w niej ma sporą wiedzę komputerową, którą może spożytkować dla publicznego dobra. Z Heliopedii skorzystają w perspektywie setki tysięcy internautów, stanie się też ona źródłem wolnej wiedzy dla szerokich rzesz autorów mówiących w innych mediach o zagadnieniach informatycznych. W ciągu paru lat Heliopedia może osiągnąć dziesiątki tysięcy haseł, służących całej społeczności i każdemu z nas z osobna. Tylko wspólną pracą dziesiątek autorów możemy osiągnąć taki cel - warto mieć na uwadze że w światowym Internecie jest bardzo niewiele encyklopedycznych źródeł wiedzy informatycznej i możemy być tutaj prekursorami.

Czytaj Więcej...