Olej rycynowy pozyskuje się z nasion tropikalnego drzewa Ricinus communis - Rącznik pospolity. W naszym klimacie jest to roślina jednoroczna, uprawiana jako ozdoba, w tropikach skąd pochodzi osiąga 10 m wysokości. Należy do rodziny wilczomleczowatych i jest w całości trująca.
Dziś olej rycynowy ma zastosowanie zarówno w medycynie jak i w przemyśle kosmetycznym. Jako lek służy w leczeniu przeciwko zaparciom (wzmaga ruchy perystaltyczne jelit). Jest składnikiem wielu maści i past używanych w leczeniu wrzodów skóry, oparzeń, wyprysków, plam, chorób pochwy i szyjki macicy oraz w okulistyce, przy złuszczającym zapaleniu powiek rogówki.
W przemyśle kosmetycznym używany jest do produkcji delikatnych mydeł, a kremom nadaje śnieżnobiały kolor. Jest też składnikiem szminek i błyszczyków, ze względu na najbardziej błyszczący olej roślinny. Olej rycynowy pielęgnuje włosy, brwi, rzęsy i paznokcie. Już nasze babki wiedziały jak można wykorzystać olejek rycynowy dla naszej urody i robiły różnego rodzaju mikstury z jego udziałem.
ZASTOSOWANIE
Najlepsza odżywka dla Twoich włosów
- sprawia, że włosy się dobrze rozczesują,
-stają się mocniejsze, wydają gęstsze, odżywione, pełne blasku
- rycyna ma właściwości przyciemniające
- widocznie zmniejsza łamanie się i rozdwajanie końcówek.
Jak używać?
- najlepsze efekty najprawdopodobniej przynosi stosowanie go jako jedyny składnik, lub w połączeniu z cytryną (1/4 szklanki olejku rycynowego (na długie włosy) + żółtko +sok z cytryny (cytryna może wybielać kolor włosów) + kila kropel witaminy A+E,) – mieszamy, podgrzewamy lekko, kładąc mieszankę na gorący kubek z wodą i nakładamy na włosy, pozostawiamy przynajmniej godzinę, a nawet na cała noc, obwijamy włosy ręcznikiem. Rano zmywamy - nawet 3 razy.
- w połączeniu w proporcji 1:3 (mniej oleju rycynowego) z szamponem lub odżywką/balsamem nawilżającym.
- wcieramy olej rycynowy w cerę i nakładamy mokry ręczniczek jako okład.
Uwaga: nie zalecany do włosów tłustych
Na rozdwajające się końcówki:
W podgrzanym olejku rycynowym zamoczyć końcówki włosów.
Jeżeli nasze włosy są zniszczone i wypadają zróbmy następującą kurację:
1 żóltko + 1 łyżka oleju rycynowego + 1 łyżka oliwy z oliwek. Wszystko dokładnie wymieszać, lekko podgrzać i nanieść na włosy. Następnie nałożyć czepek, owinąć głowę ręcznikiem i taką maseczkę możemy trzymać nawet całą noc (ale wystarczy również godzinę). Następnie włosy myjemy, a do ostatniego płukania dodajemy sok z cytryny lub ocet jabłkowy.
W przypadku, gdy nasze włosy mają tendencję do przetłuszczania sok z cytryny możemy dodać także do maseczki.
Jeżeli mamy włosy pozbawione blasku zastosujmy mieszankę:
w jednym litrze wody rozpuszczamy 100 ml soku jabłkowego, 100 ml octu jabłkowego, 10 g oleju rycynowego. Wszystko wymieszać i nanieść na umyte i wilgotne włosy. Po kilkunastu minutach spłukać czystą wodą.
W przypadku zniszczonych i rozdwajających się paznokci pogrzejmy trochę olejku rycynowego w miseczce i zanurzmy w nim paznokcie.
Olejek rycynowy przyniesie ulgę również naszym stopom. Jeżeli na stopach skóra jest twarda i mamy uczucie "zmęczonych stóp" wówczas natrzyjmy je olejkiem rycynowym na noc. Po takich zabiegach zyskamy miękkie i aksamitne stopy. Olejek rycynowy ma tendencję prawie całkowitego rozpuszczania się w wodzie, możemy go więc zastosować do kąpieli. Dzięki takim kąpielom nasza skóra będzie doskonale nawilżona.