Aby zarejestrować się na forum musisz posiadać kod zaproszenia.

Wątek: Mniszek lekarski na zdrowie

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1 Mniszek lekarski na zdrowie 
    Pozytywnie zakręcona

    Awatar Limonka
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    249
    Podziękował/a
    668 razy
    118 podziękowań za 40 postów
    Siła reputacji
    58
    Mniszek lekarski uznawany jest bowiem przez zielarzy za jedno ze skuteczniej działających ziół a oto pare przepisów z tego nie docenianego " chwasta "

    Mało kto wie ,że - łagodnie leczy zmiany chorobowe w jamie ustnej oraz w nieżytach oskrzeli i gardła - do likwidacji tych schorzeń stosuje się syrop z kwiatów mniszka: zebrane główki kwiatowe porządnie się przetrzepuje (by usunąć przebywające w nich czarne, małe żuczki i mszyce), spłukuje wodą, lekko osusza na ręczniku i pakuje do wyparzonego słoika niezbyt grube warstwy kwiatów przesypane zwykłym cukrem. Surowiec maceruje się przez kilka godzin. Powstały syrop popija się kilka razy dziennie po 1 łyżeczce.

    Miód z mniszka lekarskiego



    To świetny substytut miodu pszczelego, a tak samo jak ten z ula, zawiera wiele cennych składników i ma właściwości wzmacniające i oczyszczające organizm, szczególnie przy schorzeniach wątroby. Miód z mniszka lekarskiego skutecznie leczy chrypkę, kaszel, warto go podawać przy przeziębieniu.


    Składniki:

    - 250-300 główek kwiatostanu mniszka lekarskiego
    - 2-3 całe cytryny
    - 1 kg cukru
    - 1/2 l wody


    sposób przygotowania:


    Kwiaty położyć na kilka minut na białym papierze, aby pozbyć się robaczków. Nie płukać kwiatów. Kwiaty namoczyć w zimnej wodzie na kilka godzin, potem gotować przez około 15 min. Dodać pokrojone na cząstki cytryny. Wywar odstawić z kwiatostanami i cytryną na 24 godziny. Po tym czasie wsypać cukier i gotować 2 godziny na małym ogniu do uzsykania gęstego syropu. Miód z mniszka lekarskiego przecedzić przez gazę i gorący przelać do słoików. Zakręcić i przewrócić do góry dnem.

    Miód z mniszka lekarskiego cudownie sprawdza się jako środek do słodzenia herbaty oraz jako dodatek do słodkich kanapek czy deserów.
    Ostatnio edytowane przez Limonka ; 26-02-12 o 20:38
    Odpowiedz z cytatem  
     

  2. 4 użytkowników podziękowało użytkownikowi Limonka za ten post:

    El-Polako (26-02-12), mariuss (27-02-12), Moni (05-03-12), stanley1979 (26-02-12)

  3. #2 Odp: Mniszek lekarski na zdrowie 
    Pozytywnie zakręcona

    Awatar Limonka
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    249
    Podziękował/a
    668 razy
    118 podziękowań za 40 postów
    Siła reputacji
    58
    Mniszek cd....

    Mniszek ceniony jest jest również ze względu na:

    - Korzystny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe, poprawę funkcji trawiennych organizmu -

    zioło wykazuje właściwości żółciotwórcze i żółciopędne. Bardzo skutecznie usprawnia funkcje trawienne wątroby przez zwiększenie produkcji i wydzielania żółci. W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego stosowanie mniszka należy skonsultować z lekarzem - bo może się okazać, że zwiększenie wydzielania żółci doprowadzi do pogłębienia dolegliwości ze strony niedomagającego narządu. Mniszek stosowany jest w marskości wątroby, żółtaczce, zapaleniach dróg żółciowych, przy niestrawności.

    - Działanie moczopędne -

    zwiększone wydzielanie moczu obniża ciśnienie krwi, przepłukuje nerki, poprawia ich pracę, eliminuje toksyny z organizmu i oczyszcza ustrój. Moczopędne właściwości mniszka są bezpieczne dla organizmu, ponieważ roślina w liściach posiada dużo potasu i zwiększone wydzielanie moczu nie powoduje strat tego pierwiastka w przeciwieństwie do stosowania konwencjonalnych diuretyków.
    - Wspomaganie leczenia dolegliwości reumatycznych - co uzyskuje się dzięki działaniu zawartych w roślinie substancji o działaniu przeciwzapalnym.

    - Skuteczność w likwidacji brodawek, kurzajek, przebarwień skórnych, trądziku, opornych na usuwanie wyprysków i czyraków -

    do niszczenia kurzajek stosuje się lepki, mleczny sok wypływający ze świeżo zerwanego liścia, nakładany bezpośrednio na zmianę skórną. Usuwanie wyprysków i plam na skórze wynika z działania naparu z korzeni i liści: oczyszczającego i regulującego przemianę materii.


    - Korzystny wpływ na zdrowie cukrzyków i osób dbających o linię -

    zawarta w soku mniszka inulina nie jest trawiona w układzie pokarmowym człowieka, działa jak naturalny prebiotyk (substancja wspomagająca rozwój korzystnych dla zdrowia szczepów bakteryjnych), ma niski indeks glikemiczny.

    Napary z liści i odwary z korzeni

    mogą być stosowane do oczyszczających skórę kąpieli. Wino z kwiatów mniszka można zażywać jako środek pobudzający apetyt i regulujący procesy trawienne. Pomocne bywa też w schorzeniach kobiecych narządów intymnych.
    Odpowiedz z cytatem  
     

Informacje o wątku
Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Tagi dla tego wątku

Zobacz tagi

Bookmarks
Bookmarks
Uprawnienia umieszczania postów
  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •