Wątek: Jakie radio CB i jaka do niego antena

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1 Jakie radio CB i jaka do niego antena 
    Start Awatar arczi048
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    78
    Podziękował/a
    88 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    18
    Jak w temacie, jakie dobre radio CB kupić i jaką dokupić do niego w miarę konkretną antenę (biorę pod uwagę antenę tylko na magnes)? chodzi mi jeszcze o to żeby z radiem i anteną zmieścić się w kwocie max. 400 zł? Co proponujecie, gdyż jestem na kupnie?
    Odpowiedz z cytatem  
     

  2. #2 Odp: Jakie radio CB i jaka do niego antena 
    Śpioch
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    11
    Podziękował/a
    7 razy
    1 podziękowanie za 1 Post
    Siła reputacji
    16
    Ja mam TTI i SIRIO 145 idealny zestaw. Duży zasięg itp.
    Nawet te tanie z SELGROSA czy MAKRO dobrze pracowały ale na dobrej antenie (SIRIO, MIDLAND)
    Ostatnio edytowane przez sarzala ; 20-04-12 o 06:00
    Odpowiedz z cytatem  
     

  3. #3 Odp: Jakie radio CB i jaka do niego antena 
    Start Awatar arczi048
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    78
    Podziękował/a
    88 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    18
    2 dni temu kupiłem właśnie cb, Presidenta Teddy z anteną Hustlera IC-100, dałem 320 zł za cały zestaw, wraz z wtykiem do gniazda, i gumową podstawką pod antenę
    Teraz mam inny problem, gdzie to radio zamontować mam Seata Ibize z 2003 r. (wersja 6L) i myślałem że zamontuje cb w plastikowej półce pod zwykłym radiem, ale okazało się że cb jest ciut za wysokie i nie wejdzie :/
    Odpowiedz z cytatem  
     

  4. #4 Odp: Tak sobie z tym poradziłem :) 
    Start Awatar arczi048
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    78
    Podziękował/a
    88 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    18
    moje radyjko i antena jakie zakupiłem:





    a tutaj zdjęcie jak poradziłem sobie z montażem (jeszcze przed podłączeniem)



    uważam że to jest bardzo dobre rozwiązanie, radio pod ręką, a nie rzuca się tak bardzo w oczy osobom niepowołanym wczoraj wszystko podłączyłem, antenę wystroiłem i zestaw śmiga aż miło z powodzeniem mogę polecić ten zestaw
    co do montażu to zdjęcie przesyłam, bo może komuś się akurat przyda ja tak zamontowałem s swojej Ibizce 6L, ale pewnie w innych samochodach też można to w taki sposób zamontować jakby ktoś potrzebował jakichś szczegółowych inf odnośnie montażu to niech pisze na PW
    Odpowiedz z cytatem  
     

  5. #5 Odp: Jakie radio CB i jaka do niego antena 
    ROOT
    Awatar mccn
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    573
    Podziękował/a
    1,092 razy
    355 podziękowań za 27 postów
    Siła reputacji
    76
    A po co pisać na PW ? a od czego forum ?

    Mnie interesują informacje jak stroiłeś antenę ?


    Nikt nie może być poddany arbitralnemu ingerowaniu w jego życie prywatne, rodzinne, dom czy korespondencję ani też atakom na jego honor i reputację. Każdy ma prawo do ochrony prawnej przeciwko takiej ingerencji lub zamachom.
    Odpowiedz z cytatem  
     

  6. #6 Odp: Jakie radio CB i jaka do niego antena 
    Start Awatar arczi048
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    78
    Podziękował/a
    88 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    18
    do strojenia potrzebny jest miernik SWR - możesz go kupić chociażby na allegro za parę zł,

    Aby sprzęt zapewnił łączność na duże odległości. antena powinna wypromieniować maksymalną ilość energii nadajnika. Taki efekt uzyskujesz, gdy długość anteny jest dopasowana do długości fali radiowej, a sprawdzić to możesz mierząc tzw. "współczynnik dopasowania" (SWR), potocznie używa się określenia: "strojenie anteny".

    Anteny są przystosowane wstępnie do pracy w paśmie 27 MHz, jednak po zamontowaniu radiotelefonu warto sprawdzić współczynnik SWR i dokonać poprawek. Dzięki temu wiemy, że instalacja antenowa została wykonana poprawnie, a zestaw pracuje z maksymalną efektywnością.

    Przed pomiarem umieść antenę w odpowiednim miejscu, tam gdzie będziesz ją docelowo miał, ja mam umieszczoną antenę na środku dachu swojego samochodu, podobno jest to najlepsze miejsce

    Miernik wpinamy pomiędzy radiotelefon a antenę,
    Najpierw należy ustawić przełącznik PWR/SWR w pozycję SWR (pomiar SWR). Drugi przełącznik ustawić w pozycję FWD (forward - fala padająca)
    Pomiarów dokonuje się na środku pasma CB (z uwagi na to, ze środek pasma 27,180 MHz wypada na kanale 19, który jest używany przez kierowców, nie należy im zakłócać łączności i do pomiaru SWR wybieramy kanał 20).
    Trzymając wciśnięty przycisk nadawania w mikrofonie, należy pokrętłem CAL ustawić wychylenie wskazówki na koniec skali po prawej stronie. Kalibracja skończona, teraz należy górny przełącznik FWD/REF ustawić w pozycję REF (reflex - fala odbita) i odczytać wskazania miernika na górnej skali (przycisk nadawania nadal wciśnięty) Jeśli wynik nie przekracza wartości 1,5 nie należy sie martwic Wskazania większe niż 2-3 wskazują na niedopasowanie anteny albo uszkodzenie (na przykład zwarcie) kabla antenowego.
    Po zmierzeniu SWR na kanale 20 można powtórzyć pomiar na kanałach skrajnych pasma, to znaczy na kanale 1 i kanale 40.

    Jeśli najlepszy wynik (czyt. wskazówka w pozycji REF najmniej sie wychyla) jest na kanale środkowym i nieznacznie wzrasta na kanałach skrajnych, należy uznać, ze antena dostrojona jest właściwie do pasma CB

    Jeżeli najlepszy wynik jest na kanale 1, a najgorszy na 40 - pręt anteny należy nieco wsunąć (skrócić).
    Jeżeli najlepszy wynik jest na kanale 40, a najgorszy na 1 - pręt anteny należy nieco wydłużyć.

    Korektę długości przeprowadzaj co kilka mm,

    Przy odpowiednim mierniku można również wykonać pomiar mocy w.cz. nadajnika (te modele które to obsługuję nazywają się chyba: modelu SWR-30 albo SWR-300).
    - ustawić przełącznik PWR/SWR w pozycje PWR (pomiar mocy)
    - drugi przełącznik ustawić w pozycje FWD (zakres 10W)
    Podczas nadawania odczytać wskazania na skali POWER
    Ten przyrząd jest jedynie wskaźnikiem, to nie miernik laboratoryjny, wiec pewne odchyłki wskazań są dopuszczalne. Radio CB pracuje z mocą około 4W i takiego wyniku należy sie spodziewać.

    Jeśli uważasz, że sobie z tym jednak nie poradzisz, to warto jechać do jakiejś stacji gdzie się tym zajmują, koszt rzędu 15-30 zł, a przynajmniej będziesz to miał w miarę fachowo zrobione
    pozdrawiam
    Odpowiedz z cytatem  
     

  7. #7 Odp: Jakie radio CB i jaka do niego antena 
    Start Awatar arczi048
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    78
    Podziękował/a
    88 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    18
    aha, zapomniałem dodać, że oprócz miernika swr (nazywanmy jest też reflektometrem) potrzebny ci będzie też kabelek łączący cb z reflektometrem, z dwiema końcówkami takimi jak przy końcówce kabla od anteny (wtyki uc1), bez niego ani rusz, a nie jeden raz do reflektometrów kabelka nie dodają, tylko osobno trzeba sobie dokupić, kabelek to koszt gdzieś w granicach chyba 10 zł
    Ostatnio edytowane przez arczi048 ; 20-05-12 o 10:51
    Odpowiedz z cytatem  
     

  8. #8 Odp: Jakie radio CB i jaka do niego antena 
    Legenda MHTeam
    Awatar losmanos
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    1,220
    Podziękował/a
    492 razy
    4,230 podziękowań za 516 postów
    Siła reputacji
    174
    No dzięki bo ja 2 dni temu kupiłem właśnie Seata Ibize z 2003 roku i tez zamierzam kupic komplet sb do niej a tu wszystko podane jak na tacy
    Odpowiedz z cytatem  
     

  9. #9 Odp: Jakie radio CB i jaka do niego antena 
    Start Awatar arczi048
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    78
    Podziękował/a
    88 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    18
    A no nie ma sprawy,
    jak zamontujesz to pochwal się później rezultatem
    Odpowiedz z cytatem  
     

  10. #10 Odp: Jakie radio CB i jaka do niego antena 
    Pierwszak
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    3
    Podziękował/a
    1 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    14
    Panowie i panie, ja nie wiem jaka jest wasza wiedza na temat CB, ale antena bez dziury w dachu to ch.j a nie antena, byle jaka dziura lepsza od najlepszego magnesu, jeśli chodzi o nadawanie, to i z gwoździa wydmucha, więc sprawa prosta, im dłuższa tym odbiór lepszy jak macie konkretne pytanka to na PW. a co do radia to odpowiedzcie sobie sami, co można kupić za 200 złoty, wiadomo że szumofona, a potem:

    Mobilki mobilki, sprawdzam radio, jak mnie słychać???

    tak to właśnie jest
    Odpowiedz z cytatem  
     

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Informacje o wątku
Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Tagi dla tego wątku

Zobacz tagi

Bookmarks
Bookmarks
Uprawnienia umieszczania postów
  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •