Prasowanie to numer jeden na liście znienawidzonych obowiązków domowych. Nic dziwnego. Trudno dokładnie uprasować koszulę, zwłaszcza elegancką. Podpowiadamy, jak to robić. Krok po kroku. Stosując się do naszej instrukcji, unikniesz nerwów.
1. Dobrze prasuje się koszule wilgotne. Najlepiej zabrać się do tego, kiedy ubranie jest jeszcze trochę mokre. Suche należy spryskać wodą, zwinąć w luźną kostkę i zostawić na 15 min (można też włożyć do plastikowej torby, by wilgoć objęła całą powierzchnię ubrania).
2. Prasowanie zaczynamy od kołnierzyka, a konkretnie od jego rogów, by na materiale nie powstały zagniecenia. Prostujemy najpierw lewą stronę, potem prawą (ciemne koszule - grafitowe, fioletowe - należy prasować przez ściereczkę, co zapobiega świeceniu materiału).
3. Ramiona i karczek (tylna górna część koszuli) to najtrudniejsze do wyprostowania miejsca. Najpierw prasujemy środkową część karczka. Następnie należy naciągnąć rękaw (ramię) na wąską części deski i prasować, przesuwając żelazko od krawędzi do środka.
4. Mankiety. Zapinane na jeden guzik należy ułożyć guzikiem do góry. Podwójne najpierw rozkładamy i prasujemy całą ich powierzchnię, potem składamy i prasujemy na zagięciach. Najpierw wewnętrzną stronę, potem zewnętrzną.
5. Rękawy prasujemy od połowy długości, w kierunku od środka do zewnątrz. Rękawy mogą być zaprasowane na płasko, czyli w kant, bądź na okrągło. Rękawy wyprasowane na gładko są na pewno bardziej eleganckie, ale sposób ten wymaga cierpliwości i dużych umiejętności. Pomocny może być rękawnik, czyli malutka deseczka do prasowania.
6. Tył koszuli naciągamy na deskę lewą stroną do góry, pociągając dół koszuli w kierunku szerszej części deski. Prasujemy w kierunku od karczka w dół. Z tylnymi plisami radzimy sobie tak: jedną układamy na krawędzi deski tak, żeby leżała równolegle do jej boku. Podczas prasowania plisy należy ściągać koszulę w dół. Z drugiej strony to samo.
7. Przód. Rozkładamy na desce połowę koszuli guzikami do zewnętrznej strony deski.
8. Po wyprasowaniu całej koszuli raz jeszcze wracamy do kołnierzyka.
Na rynku pojawiły się płyny ułatwiające i uprzyjemniające prasowanie. Pięknie pachną i sprawiają, że tkanina łatwiej poddaje się prostowaniu. Można nimi nawilżać ubranie przed prasowaniem albo dodać do wody w żelazku. woda do prasowania DURANCE zawiera naturalne olejki zapachowe, ma właściwości antystatyczne i zmiękczające tkaninę. Dostępne zapachy: lawenda, kwiat lipy, kwiat pomarańczy. Do kupienia m.in. w salonach Carre Blanc, NAP. Cena: ok. 40 zł
Źródło: logo24.pl
Tekst: Magdalena Rosłaniec
Stylizacja: Klara Mayzel-Racławska
Zdjęcia: Andrzej Krasowski, Łukasz Falkowski, Imaxtree (montaż)