Wątek: RODZAJE RELEAS'ÓW, czyli co oznaczają skróty.

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
 1. #1 RODZAJE RELEAS'ÓW, czyli co oznaczają skróty. 
  Joker87
  Guest
  CAM - Film został nagrany w kinie, najczęściej za pomocą kamery cyfrowej. Dźwięk zarejestrowany za pomocą wbudowanego w kamerę mikrofonu. Obraz często nagrywany pod pewnym kątem, charakteryzuje się drganiami, mruganiem (stopień mrugania jest różny w zależności od kamery oraz projektora), słabym kontrastem w ciemnych i bardzo jasnych scenach. Na obrazie mogą pojawiać się przechodzące osoby (widownia) oraz ich reakcje na film (śmiech, gwizdy itd.).

  Telesync (TS) - Film nagrany w kinie także za pomocą kamery. Dźwięk został liniowo zarejestrowany z gniazdka na słuchawki lub poprzez podłączenie do kinowego systemu audio (eliminuje to zakłócenia pochodzące z otoczenia, ale pomimo tego dźwięk bardzo często charakteryzuje się trzaskami, szumem itd.).

  Workprint - Wersja robocza filmu, która wyciekła ze studia nagraniowego. Taka kopia filmu charakteryzuje się bardzo różną jakością obrazu. Film może znacznie odbiegać od wersji ostatecznej (brak efektów specjalnych, brak pełnego udźwiękowienia itd.). Zazwyczaj taki release oznaczony jest przez nazwę wytwórni oraz licznik.

  VHSrip - Rip ze sklepowej kasety VHS. Dotyczą one najczęściej starszych filmów, koncertów czy też filmów XXX. Jakość takiej kopie jest uzależniona od sprzętu, na którym był on robiony oraz kasety VHS.

  Telecine (TC) - Kopia filmu zarejestrowana z taśmy filmowej przeznaczonej do wyświetlenia w kinie. Obraz w takiej wersji filmu charakteryzuje się wieloma wadami taśmy filmowej (kurz, zadrapania, nieprawidłowym nasyceniem barw). Dźwięk bardzo często pochodzi z cyfrowych nośników przeznaczonych dla kin - dzięki czemu jego jakość może być bardzo wysoka. Sprzęt do tworzenia takich kopii jest bardzo drogi dlatego też, releasy TC są dość rzadkie.

  TVRip, HDTVRip, PDTVRip, DVBRip - Źródłem takiej kopii jest obraz telewizyjny, najczęściej przechwycony strumień MPEG2 telewizji cyfrowej. Jakość zbliżona do DVD (mniejszy bitrate, minimalnie słabsza ostrość, dźwięk niekoniecznie przestrzenny).

  VHSScreener - Rip z kasety VHS promującej film. Kopie takie są przykładowo rozsyłane do dziennikarzy, sklepów, wypożyczalni. Taka wersja filmu może charakteryzować się napisami na temat legalności i zakazu dystrybucji oglądanego obrazu, czarno-białymi wstawkami, a niekiedy licznikiem. Stosunek boków w screenerach najczęściej wynosi 4:3 (obraz pełnoekranowy).

  DVDScreener - Rip z płyty DVD promującej film. Kopie takie są przykładowo rozsyłane do dziennikarzy, sklepów, wypożyczalni. Obraz najczęściej nie odbiega zbyt mocno od tego, co można zobaczyć w wersji DVDRip. Taka wersja filmu może charakteryzować się napisami na temat legalności i zakazu dystrybucji oglądanego obrazu, czarno-białymi wstawkami, a niekiedy licznikiem.

  R5 - Format R5 to oficjalne DVD pochodzące z regionu 5 (obejmuje ono między innymi Półwysep Indyjski, Afrykę, Koreę Północną). Releasy opatrzone symbolem R5 są bezpośrednią kopią wykonaną z maszyny Telecine. Dźwięk w takiej wersji filmu najczęściej pochodzi z wcześniej wydanego już releasu.

  DVDRip - Rip ze sklepowej płyty DVD. Najlepsza możliwa jakość zarówno obrazu jak i dźwięku (o ile podczas ripowania płyty nie popełniono żadnego błędu). Filmy kopiowane z płyt DVD-9.

  BdRiP i BrRiP - Jest to nic więcej jak re-enkodowany plik prosto z formatu Blu-Ray Disc, kompatybilny z odtwarzaczami DVD, konsolami Xbox 360 i PS3, czy innymi urządzeniami do odtwarzania filmów. czyli rip z blu-ray

  DivX - DivX jest kodekiem opierającym się na algorytmach kompresji obrazu MPEG-4, który został stworzony specjalnie do rozpowszechniania filmów przez Internet. Filmy w formacie DivX zwykle występują w postaci pliku AVI, który używa kodeków DivX dla obrazu i MP3 dla dźwięku. Główną zaletą wyżej wymienionego formatu jest przede wszystkim mały rozmiar pliku. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to kompresja bezstratna - mniejsza rozmiar pliku związany jest z utratą jakości obrazu. Dźwięk jest stereofoniczny, ale dwu kanałowy.

  XviD - XviD jest kompatybilnym z MPEG-4 ASP, kodekiem video z możliwościami kodowania dwuprzebiegowego i pełną obsługą MPEG-4 ASP. Jest dużo bardziej efektywny niż kodek DivX. Łączy bardzo dobrą jakość video i dobre osiągi dzięki optymalizacjami kodu dla większości nowoczesnych procesorów. XviD jest aktualnie najpowszechniej stosowanym kodekiem do kompresji video.eo kopia wypuszczona.
  PROPER - poprawiona wersja releasu, który już się pojawił, ale zawierał błędy.

  REPACK - grupa, która wydała release zauważyła w nim błąd i postanowiła wydać poprawioną wersję.

  LIMITED - w ten sposób oznacza się kopię filmu wyświetlanego w małej ilości kin lub wydanego na DVD w wersji limitowanej.

  DC (director's cut) - jest to wersja reżyserska filmu.

  SE (special edition) - jest to edycja specjalna danego tytułu (przykładowo może posiadać dodatkowe sceny; komentarze do scen; rozmowy z aktorami, reżyserem, kaskaderami itd.)

  UNRATED - wersja nieocenzurowana.

  STV (Straight To Video) - skrótem tym oznaczane są filmy, które swoją premierę mają na płytach DVD bądź kasetach VHS. Filmy takie nie są wyświetlane w kinach.

  REENCODE - rekompresja (na przykład do formatu DivX bądź XviD) releasu grupy, która go wypuściła (często rekompresji poddawane są releasy CAM, TS).

  DUPE - zdublowany release filmu, który już się pojawił.

  SUBBED - kopia filmu z napisami naniesionymi na obraz.

  UNSUBBED - kopia filmu bez naniesionych na obraz napisów.

  INTERNAL - kopia filmu do użytku wewnątrz grupy ripującej. Oznaczenie to jest stosowane między innymi w przypadku wypuszczenia kopii starszego filmu (aby nie zostać oskarżonym o naśladownictwo innych grup, który owy film już wypuściły), gdy jakość wypuszczonej kinówki jest bardzo słaba (aby nie obniżyć prestiżu grupy), a także z powodu ilości dostępnych już kopii danego filmu.

  MD (modyfikowane audio) - jeżeli mamy oznaczenie np. DVDRip.MD to oznacza obraz z DVD i audio podłożone z kina.

  NUKED - kopia wypuszczona zawiera błędy lub zostały złamane scenowe zasady.


  Odpowiedz z cytatem  
   

 2. 2 użytkowników podziękowało użytkownikowi Joker87 za ten post:

  Limonka (02-02-13), Teelix (19-04-13)

 3. #2 Odp: RODZAJE RELEAS'ÓW, czyli co oznaczają skróty. 
  The Fastest Release'r Ever
  Awatar Wacek
  Dołączył
  Mar 2010
  Wiek
  29
  Posty
  914
  Podziękował/a
  92 razy
  3,003 podziękowań za 559 postów
  Siła reputacji
  169

  *VCD*, *SVCD*, *VCDRip*, *SVCDRip*
  Tutaj źródłem są filmy wydawane na płytach VCD lub SVCD. Rozdzielczość filmu wynosi 352×240 (w formacie NTSC) lub 352×288 (w formacie PAL dodanym w standardzie VCD 2.0), co odpowiada mniej więcej standardowi VHS. Do zapisu dźwięku użyto kodeka MP1 z bitrate’em 224kbps i jeden kanał stereo (lub 2 mono stereo). Natomiast rodzielczości SVCD przedstawiają sie tak: 480×480 (NTSC), 480×576 (PAL). Filmy z oznaczeniem VCD i SVCD zwykle są ydawane jako obrazy iso, a VCDRip i SVCDRip jako pliki *.mpg (rzadziej jest to avi).

  *WebRip*
  Źódłem tego typu releasów jest obraz nadawany przez internet z różnego rodzaju serwisów (od stacji telewizyjnych po portale z teledyskami i koncertami). Z wiadomych przyczyn (przepustowość łącza) jakość takiego obrazu nie jest zbyt dobra… W nielicznych przypadkach można spotkać dźwięk mp3 z bitratem powyżej 192 kb/s, jednak zwykle zatrzymuje się on przy ~128. W takich ripach ilość klatek na sekundę nie jest większa niż 15-20.

  *LASERDiSCRip* (AKA *LDRip*)
  Rip z przodka DVD – plyty LaserDisc. Jakość znacznie lepsza niż w przypadku VHS – można ja porównać z obecnie używanym formatem SVCD, jednak do tworzenia LD używano najczęściej nie-remasterowanych źródeł – stąd ostrość słabsza niż w przypadku SVCD, widoczne zadrapania, kurz, ziarnistość negatywu. Na LD wydano bardzo wiele specjalnych edycji niektórych filmów, nadal niedostępnych na DVD.

  *TVRip*, *PDTV* (AKA *DVBRip*), *DBRip*, *DSR*
  Źródłem jest obraz telewizyjny, najczęsciej przechwycony strumien MPEG2 telewizji cyfrowej (chociaż w przypadku oznaczeń TVRip oraz DSR źródłem jest obraz analogowy). W zależności od źródła, jakość może być zbliżona troche do DVD lub bardziej do TC… Wszystko zależy do źródła oraz od karty przechwytującej.

  *R5* (AKA *R5 DVDRip*), *R5 LiNE*
  Jest to rip z płyty DVD wydanej „pośpiesznie” w regionie 5 (Azja + Rosja). Przez skrócony czas obróbki mający na celu szybsze wydanie tego w wymienionych krajach obraz może być dość mocno pogorszony (min. obniżony jakość dźwięku i obrazu, widoczne rysy na teśmie). Ripy oznaczone *R5 LiNE* są ripami pochodzącymi z płyt, które nie posiadały ścieżki dźwiękowej w (oryginalnym) angielskim języku. W takich przypadkach dźwięk jest „brany” z innego relka (najczęściej z wersji TC) i synchronizowany tak aby pasował.
  a) *R1* , *R3* , *R6*
  Rip z płyty wydanej w 1 , 3 lub 6 regionie USA & Kanada lub Korea, Tajlandia, Wietnam, Borneo, Chiny i Indonezia.

  *HDTVRip* (AKA *HDRip*)
  Źródłem tego rodzaju releasów jest cyfrowy obraz nadawany w technologii HDTV. Obraz podczas obróbki najczęściej jest „pomiejszany” do wymiarów standartowego DVDRip’a. Charakteryzuje się bardzo dobrą ostrością obrazu oraz dźwięku. W większości takich ripów możemy zauważyć znaki wodne z logiem stacji telewizyjnej.

  *RMVB* (AKA *RM*)
  Mało popularny rodzaj/format charakteryzyjacy sie bardzo mocna kompresja materiały filmowego.
  Dzięki niemu przeciętny film zajmuje o 60% mniej niż ten sam w popularnym DivX-ie.

  *HDTV* (AKA *HR-HDTV*)
  Źródłem tego rodzaju releasów jest cyfrowy obraz nadawany w technologii HDTV, z tym, ze w przeciwieństwie do HDTVRip’ów obraz nie jest tutaj zmniejszany (pozostaje 720p, 1080i lub 1080p). Najczęściej takiemu obrazowi towarzyszy dźwięk AC3 w technologii 5.1.

  *RC*
  Czyli inaczej Rekonstrukcja Cyfrowa czesto opisywana przy starszych produkcjach filmowych ripowanych na HDTV.

  Odpowiedz z cytatem  
   

Informacje o wątku
Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Tagi dla tego wątku

Zobacz tagi

Bookmarks
Bookmarks
Uprawnienia umieszczania postów
 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •