Wątek: Windows 7 - wady i zalety

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1 Windows 7 - wady i zalety 
    Fazowicz Level 4
    Awatar saleen
    Dołączył
    May 2009
    Wiek
    32
    Posty
    77
    Podziękował/a
    3 razy
    23 podziękowań za 4 postów
    Siła reputacji
    21
    A więc nastąpił ten dzień, nie według wcześniejszych spekulacji w 2010 ale już 10.05.2009r zainstalowałem u siebie Windowsa 7 w wersji Release Candidate pobranego ze strony Microsoftu...

    Wybrałem wersję 32-bitową ze względu na lepszą dostępność tego typu aplikacji oraz mniejszy rozmiar pliku ISO. Rozmiar 2.35 GB więc poszło szybko.



    Pierwszą rzeczą która mnie niemile zaskoczyła podczas instalacji był brak obsługi dla dysków w formacie exFAT które były obsługiwane już przez Vistę SP1 a ostatnio także przez XP o dodaniu jednej poprawki do systemu.



    Instalator praktycznie taki sam jak w Viście, czas instalacji porównywalny. Znowu brakuje bardziej rozbudowanych opcji zmiany rozmiaru i tworzenia partycji.

    Instalacja i pierwsza automatyczna konfiguracja przebiegła bez problemu i moim oczom ukazał się pulpit. Tapeta była niezbyt "wyjściowa" więc postanowiłem ją zmienić i tutaj użytkownik XP przeżyje szok. Opcje konfiguracji wyglądu jest dużo ale poukładane są w sposób nielogiczny. Zmieniając tapetę zastanawiasz się czemu właśnie zmieniłeś czcionkę.



    Gadżety na bocznym pasku są znane już z Visty tylko że w najnowszym systemie... nie ma bocznego paska. Elementy można dowolnie przesuwać po pulpicie bez obawy o zasłanianie skrótów do ulubionych gier.



    Kolejnym zaskoczeniem jest pole z prawej strony przycisku start, o ile samo menu zostało bez zmian to ikony gdzie zwykle był Internet Explorer, Windows Media Player i "Pokaż Pulpit" przeżyły istną rewolucję, ikony poznikały za to pojawiły się nowe o innym wyglądzie i funkcjach. Przycisk "Pokaż Pulpit" powędrował teraz na prawy dolny róg ekranu. Ciekawe jest to że jeśli najedziemy na to pole myszką to pokaże nam się to co dzieje się aktualnie na pulpicie.





    Tyle o wyglądzie przejdę więc do walorów użytkowych systemu.

    Po instalacji chciałem zainstalować sterowniki do płyty głównej, karty graficznej, drukarki oraz procesora. Rozczarowałem się gdyż nie pasowały żadne sterowniki a update wzbogacił mnie tylko o sterowniki 185.85 od nVidii.

    Po niezbyt długiej instalacji sterowników przystąpiłem do instalacji programów. Tutaj było już lepiej. Cała masa programów pobieranych pod XP działała bez zarzutu, czasami trzeba było pobrać nowsze wersje ale np. napędy wirtualne są udręką.

    Odnosząc się do wymagań systemowych podanych przez Microsoft:

    Procesor 1 GHz (32- lub 64-bit)
    1 GB pamięci RAM (32-bit) lub 2 GB pamięci RAM (64-bit)
    16 GB wolnego miejsca na dysku (32-bit) lub 20 GB wolnego miejsca na dysku (64-bit)
    GPU z obsługą DirectX 9 ze sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym.
    Procesor może byś tutaj trochę za słaby do wygodnej pracy polecałbym minimum 2.4 GHz
    Zużycie pamięci RAM bez specjalnego oszczędzania komputera to około 700 MB.
    16 GB wolnego miejsca spokojnie starczy z zapasem. Moja partycja 50 GB po zainstalowaniu Windowsa 7 w wersji Ultimate i wielu programów zmniejszyła się tylko o 10 GB.
    Sterowniki WDDM są tutaj potrzebne nawet do uruchomienia wygaszacza ekranu.



    Miłym dodatkiem jest możliwość pobrania nieoficjalnego spolszczenia wykonanego przez internautę o pseudonimie sCooBy. Spolszczenie jest wykonane naprawdę na wysokim poziomie, trafiają się oczywiście braku w niektórych zdaniach albo w bardziej zaawansowanych opcjach ale jak na robotę wykonaną przez osobę prywatną jestem pod wrażeniem.



    Znalazłem też trochę czasu na testowanie gier.
    Do testów posłużyły Battlefield 2 oraz Assassin's Creed.
    Po testach "na oko" Battlefield 2 odnotował nieznaczną poprawę obrazu ale Assassin's wykorzystując DX10 był bezkonkurencyjny. Nastąpiła znacząca zmiana wydajności i jakości obrazu w porównaniu do DX9.

    Czas na podsumowanie systemu które będzie dość krótkie:
    - brak sterowników
    - przyzwoita ilość programów na chwilę obecną
    - mocno odmieniony wygląd
    - dobra wydajność
    - satysfakcja z testowania systemu który inni zobaczą dopiero pod koniec roku


    Instalację i testy przeprowadziłem na:
    Procesor: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2400 MHz (12 x 200) 4600+
    RAM: 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
    Karta graficzna: Palit NVIDIA GeForce 7300 GT (256 MB)
    Dysk twardy: Hitachi HDP725025GLA380 (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)
    Płyta główna: ASRock K10N78FullHD-hSLI


    Opis tworzony całkowicie przeze mnie, zabraniam rozpowszechniania go na wszelkiego rodzaju stronach internetowych bez mojej zgody!
    Odpowiedz z cytatem  
     

  2. #2 Odp: Windows 7 - wady i zalety 
    Śpioch
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    1
    Podziękował/a
    0 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    15
    Czytałem na jednym z forów informatycznych , że Windows 7 , ma jakieś problemy z partycjonowaniem i może uszkodzić fizycznietwardy dysk, student informatyki przestrzegał , problem opisany był dośc obszernie .Jak uda znaleźć mi się jeszcze raz to forum , to podam link.

    Narazie tutaj inna wypowiedź :
    Kod:
    http://forum.dobreprogramy.pl/windows-uszkodzil-dysk-t330179.html
    kitan// linki mają być w znacznikach [code]
    Ostatnio edytowane przez kitan ; 03-07-09 o 00:52
    Odpowiedz z cytatem  
     

  3. #3 Odp: Windows 7 - wady i zalety 
    lolekgl
    Guest
    Hmm jeśli coś moge sprostować w tej recenzji ...

    To nie jest tak do końca - brak sterowników - posiadam Toshibe Satellite L40 i nie mialem, żednych problemów ze sterownikami, pasuja z XP bądź z Visty.
    Podłaczając dodatkowe urzadzenia USB również nie ma problemu z wykryciem i zainstalowaniem urzadzen - wykorzystujac sterowniki windowsa.
    Z programami jak wyżej wspomniano nie ma żadnych problemów, nie zdażylo mi sie by którys program odmówił posluszeństwa.
    Jak dla mnie Windows 7 jest stabilny i wydajny a posiadam o wiele słabszy sprzet od saleen'a
    Z czystym sumieniem moge go polecic nawet w wersji RC
    Odpowiedz z cytatem  
     

  4. #4 Odp: Windows 7 - wady i zalety 
    Fazowicz Level 4
    Awatar saleen
    Dołączył
    May 2009
    Wiek
    32
    Posty
    77
    Podziękował/a
    3 razy
    23 podziękowań za 4 postów
    Siła reputacji
    21
    Cytat Zamieszczone przez lolekgl Zobacz posta
    Hmm jeśli coś moge sprostować w tej recenzji ...

    To nie jest tak do końca - brak sterowników - posiadam Toshibe Satellite L40 i nie mialem, żednych problemów ze sterownikami, pasuja z XP bądź z Visty.
    Podłaczając dodatkowe urzadzenia USB również nie ma problemu z wykryciem i zainstalowaniem urzadzen - wykorzystujac sterowniki windowsa.
    Sprawdź datę którą wymieniłem w poście. Na początku maja sterowników było naprawdę malutko. Teraz jest o wiele lepiej, sterowniki już praktycznie skompletowałem i chyba zrobię przesiadkę dłuższą z XP'ka.
    Odpowiedz z cytatem  
     

  5. #5 Odp: Windows 7 - wady i zalety 
    lolekgl
    Guest
    To nie ma wielkiego znaczenia kiedy napisałes posta Posiadam W7 zaraz po tym jak sie pojawila na stronie microsoftu - i nie mialem problemów ze sterownikami. Już długo korzystam z W7 a stary XP zalega kurzem na osobnej partycji - polecam ten system bez zastanowienia zmieniaj
    Odpowiedz z cytatem  
     

  6. #6 Odp: Windows 7 - wady i zalety 
    Fazowicz Level 4
    Awatar saleen
    Dołączył
    May 2009
    Wiek
    32
    Posty
    77
    Podziękował/a
    3 razy
    23 podziękowań za 4 postów
    Siła reputacji
    21
    Miałem jako "dodatkowy" system do testowania a teraz będę przez kilka miesięcy jedynym użytkownikiem komputera więc przesiadam się definitywnie na stałe.
    Odpowiedz z cytatem  
     

  7. #7 Odp: Windows 7 - wady i zalety 
    Fazowicz Level 4
    Awatar saleen
    Dołączył
    May 2009
    Wiek
    32
    Posty
    77
    Podziękował/a
    3 razy
    23 podziękowań za 4 postów
    Siła reputacji
    21
    Narzędzie do bootowania w obu systemach jest już nowsze więc nie powinno być problemem z wykryciem systemu (jak naprawiałem XP to komputer nie wykrywał Siódemki).
    Testowałem wcześniej Windows 7 jako "dodatkowy" obok XP SP3 i nie było problemów nawet ze współdzieleniem plików z folderu "moje dokumenty". Teraz używam tylko Siódemki i nie widzę żadnych problemów.
    Odpowiedz z cytatem  
     

  8. #8 Odp: Windows 7 - wady i zalety 
    Fazowicz Level 4
    Awatar saleen
    Dołączył
    May 2009
    Wiek
    32
    Posty
    77
    Podziękował/a
    3 razy
    23 podziękowań za 4 postów
    Siła reputacji
    21
    Miałem Vistę Ultimate ale krótko i jakoś się nie zachwyciłem. A może zainstaluję Vistę i sprawdzę jak będzie to wszystko razem działać...
    Odpowiedz z cytatem  
     

  9. #9 Odp: Windows 7 - wady i zalety 
    Start Awatar felo_06
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    1
    Podziękował/a
    0 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    16
    Jak narazie używam wersji polskiej i bez problemów, jedyny mankament to sieć na wind7 pingi są strasznie wysokie testowałem na xp i vista i tam bez problemów. Oczywiscie test na win7 z różnymi sterownikami. Ogólnie system przyjemny w użytkowaniu
    Odpowiedz z cytatem  
     

Informacje o wątku
Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Windows 7 32-bit czy 64-bit?
    By Tony in forum Pogotowie Komputerowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25-10-09, 00:55
Tagi dla tego wątku

Zobacz tagi

Bookmarks
Bookmarks
Uprawnienia umieszczania postów
  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •