Wątek: Na co zwrócić uwagę, kupując laptop?

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1 Na co zwrócić uwagę, kupując laptop? 
    Ryb@
    Guest
    Nie zastanawia Cię, dlaczego sprzedawca jest taki miły i chętny do pomocy? Dlaczego proponuje właśnie ten, a nie inny model laptopa? Przestań liczyć na łut szczęścia, nie pozwól na to, abyś stał się „punktem zbytu” dla zalegającego towaru! Weź sprawy w swoje ręce i sam wybierz laptop.

    Chcę kupić, ale gdzie?

    To bardzo ważne pytanie. Na początek należy odrzucić stereotypy: „tam jest drogo”, „tu jest wadliwy towar” itp. Nie zawsze musi to być prawda i należy sprawdzić, czy rzeczywiście obiegowa opinia jest słuszna.
    Za przykład niech posłuży Komputronik. Drogo? A jakże! Przynajmniej taka krąży opinia. Szukałem tunera telewizyjnego na USB do laptopa i – ku mojemu zdziwieniu – okazało się, że Asus My Cinema-U3000 Hybrid jest w Komputroniku tańszy niż na Allegro! I to nie uwzględniając kosztów wysyłki! A warto wiedzieć, że odbiór osobisty w placówce Komputronika nic nie kosztuje. Poza tym zamówionego towaru wcale nie musimy kupować, jeśli nie spełni on naszych oczekiwań.
    Oczywiście Komputronik czy Vobis to niejedyny słuszny wybór. Istnieją również duże sieci marketów z elektroniką, np. Media Markt, Saturn czy Euro RTV AGD. Znajdziemy w nich naprawdę duży wybór towaru dostępnego „od ręki”, który możemy osobiście obejrzeć i podjąć decyzję o zakupie. A promocje w stylu: „Polska kupuje bez VAT-u”, są ciekawe, warto więc śledzić gazetki w poszukiwaniu okazji.
    Jeśli zaś męczy nas chodzenie po sklepach, możemy dokonać zakupu bądź rezerwacji przez internet. Do wyboru są portale aukcyjne, np. Allegro czy e-Bay, oraz masa większych i mniejszych sklepów internetowych. Kupując notebooka na aukcji, możemy sporo zaoszczędzić. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, najlepiej wybrać opcję płatności przy odbiorze albo udać się po sprzęt osobiście i zapłacić po sprawdzeniu.
    Powracając do sklepów internetowych, warto wspomnieć o innych ich zaletach. Przede wszystkim asortyment, jaki oferują, jest przeogromny. W x-kom.pl czy euro.com.pl znajdziemy setki modeli laptopów. Nie wychodząc z domu, możemy sprawdzić specyfikację sprzętu i porównać ofertę z innym sklepem. Ponadto ceny są często niższe niż w placówkach stacjonarnych, a np. w internetowym sklepie euro.com.pl (własność Euro RTV AGD) dopisek: „promocja”, „wyprzedaż”, „cena tylko w sklepie internetowym”, to już norma. To wszystko zwiastuje jedno – będzie taniej.

    Wiem, gdzie kupić, ale co?
    Kupując nowego notebooka, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, a zasobność naszego portfela i potrzeby to tylko dwa z nich. Oto pozostałe, które trzeba uwzględnić.

    Marka
    Liczących się producentów laptopów jest kilku, a w I kwartale 2010 roku największe udziały na rynku posiadali: HP, Acer, Dell, Toshiba i Asus. Nie wolno jednak ograniczać się w poszukiwaniach tylko do nich, ponieważ wiele innych marek również oferuje bardzo dobre produkty. Nie zapominajmy więc o Apple’u, Lenovo, Sony, Samsungu, Fujistu-Siemens czy MSI. Udziały w rynku nie świadczą o jakości czy niezawodności.
    Dobrym przykładem jest HP, które ma największe udziały na rynku. Nie dajmy się zwieść! Każdemu producentowi, nawet najlepszemu, zdarzają się wpadki. HP Paviliony od dawna nazywane są Pavulonami. Uczciwie na to określenie pracowały serie 6k, 8k, 9k i TX, które po kilku, bądź kilkunastu miesiącach ociężałego działania, potrafiły bez ostrzeżenia przestać się włączać. Ostatnimi czasy tę “tradycję” próbują kontynuować netbooki HP. Tymczasem koncern, w wydanym niedawno oświadczeniu prasowym przyznał, że HP Mini, które, jak się okazuje, nawet w połowie przypadków z trudem „przeżywają” rok, są tak awaryjne, ponieważ „są tanie”.

    Bezczelniejszej argumentacji dla kiepskiej jakości produktów dawno nie słyszałem. Oczywiście, decyzja należy do nas i możemy liczyć na to, że nasz egzemplarz nie padnie. W końcu elektronika jest coraz lepszej jakości, a na sprzęt udzielana jest gwarancja.
    Co do pozostałych, cóż… Każdy lub prawie każdy ma swoje gusta i preferencje. Krążą opinie, że notebooki takich marek, jak Dell i Sony, to wzór jakości. Natomiast statystyki mówią, że nabywcy laptopów Apple’a są najbardziej zadowoleni ze swojego sprzętu i wsparcia technicznego wśród wszystkich kupujących. Nie zmienia to faktu, że np. Acer również posiada wysokiej jakości notebooki. Przykładem może być model Aspire 8943G – najwyższa jakość wykonania, niesamowita wydajność i bardzo dobra cena.

    Obudowa
    By sprawdzić jakość sprzętu, świetnym rozwiązaniem jest wycieczka do dużego centrum, np. Media Markt, Saturna lub innego marketu z dużym działem laptopów, gdzie roi się od modeli różnych marek we wszystkich przedziałach cenowych. Towar na wystawie ma naprawdę ciężki żywot. Warunki, jakie są mu w stanie zgotować niedoszli klienci, doskonale obnażą wszystkie wady i niedoskonałości wykonania.

    Sprawdźmy zatem czy zawiasy ciągle stawiają właściwy opór, a klawisze dobrze się trzymają. Obudowa powinna być dobrze spasowana, nie powinna skrzypieć, ani być bardziej wytarta niż wskazywałoby na to zwykłe użytkowanie.

    Matryca
    Jej rozmiar wpływa nie tylko na gabaryty urządzenia, lecz także na komfort pracy i czas działania na akumulatorze. Jeśli laptop będzie pełnił rolę stacjonarnego rodzinnego komputera i rzadko będziemy go przenosić, dobrym rozwiązaniem jest matryca o przekątnej 15, 16 lub większej liczbie cali. W innym przypadku lepiej wybrać model z mniejszą matrycą – jest on poręczniejszy i dłużej będzie pracował na akumulatorze.

    Drugim czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest typ matrycy. Chcąc pracować w terenie i dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach, powinniśmy wybrać egzemplarz z matową matrycą. Błyszcząca w takich sytuacjach działa niczym lustro i widać na niej wszystko poza wyświetlanym obrazem. W pozostałych sytuacjach oba typy matryc sprawdzą się równie dobrze.
    Podświetlenie powinno być typu LED, ponieważ jest niezawodne, energooszczędne i zazwyczaj jasne. Rozdzielczość, o ile nie jesteśmy grafikami lub programistami, w większości przypadków nas zadowoli.

    Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest poprosić sprzedawcę o rozpakowanie i uruchomienie interesującego nas notebooka. Pozwoli to ocenić jakość obrazu i ewentualnie porównać go z innymi komputerami. Będzie można również sprawdzić, czy odwzorowanie kolorów jest dobre, podświetlenie – równomierne i jasne, a kąty widzenia – zadowalające.

    Procesor
    Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. W centrum naszego zainteresowania powinny znaleźć się jednostki Intel Core i3, i5, i7. Wymienione tu modele obejmują wszystkie segmenty cenowe – od budżetowych laptopów po najwydajniejsze notebooki dla profesjonalistów i graczy.

    Dlaczego warto zainwestować właśnie w procesory Intel Core? Przede wszystkim dlatego, że posiadają one odpowiedni zapas mocy nie tylko dla już obecnych na rynku, lecz także i przyszłych aplikacji. Nie wymieniamy przecież komputera co kwartał. Inną zaletą, którą docenimy już teraz, jest szybkość wykonywania zadań
    Chcąc zrippować ulubiony film z DVD czy przekonwertować go do formatu zgodnego z urządzeniem przenośnym, nie będziemy musieli zbyt długo czekać. Ponadto takie technologie, jak Hyper-Threading w procesorach Intela oraz np. 4 rdzenie w procesorze Intel Core i7-720QM, pozwolą na komfortową pracę z wieloma aplikacjami jednocześnie (przeglądarka internetowa, skanowanie dysku antywirusem i konwersja filmu nie będą problemem). To jednak nie koniec.
    W procesorach Intel Core i5 i i7 zaimplementowano technologię TurboBoost. Pozwala ona na zwiększenie taktowania najbardziej obciążonego rdzenia bądź rdzeni, wyłączając jednocześnie nieaktywne rdzenie. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższą możliwą wydajność w każdej sytuacji, jednocześnie nie zwiększając zużycia energii i ilości wydzielanego ciepła.
    Pamięć Ram


    Zasada prosta – im więcej, tym lepiej. Nie mniej niż 2 GB, a biorąc pod uwagę przyszłość, co najmniej 4 GB. Najlepiej, aby była typu DDR3 – jest tańsza, nieznacznie szybsza i bardziej energooszczędna w porównaniu z DDR2. Przy 4 GB RAM i więcej unikajmy komputerów z systemami 32-bitowymi. Nie obsłużą tyle i choć fizycznie pamięć będzie, to nie zostanie ona wykorzystana. Pod strzechy bierzemy 64 bity. Przydadzą się, jeśli nie teraz, to w przyszłości

    Dysk twardy


    Sami najlepiej wiemy, ile potrzebujemy przestrzeni na nasze dane, więc wybierajmy w zależności od rzeczywistych potrzeb. Różnica w cenie nie będzie duża. Jeśli mamy możliwość, warto dowiedzieć się, czy dysk obsługuje kolejkowanie zadań NCQ i jaką ma prędkość obrotową. Standard to 5400 obr./min – większość jest z tego zadowolona. Ale mając do wyboru wariant z dyskiem 7200 obr./min i NCQ, warto dopłacić. Kupujemy komfort pracy na najbliższe miesiące lub lata.

    Jeśli zaś nie mamy ograniczenia budżetowego, zainteresujmy się dyskami SSD – są niesamowicie szybkie, bezgłośne i odporne na uszkodzenia. Mając pieniądze, warto się skusić.
    Karta graficzna

    Stanowi ona istotny element laptopów przede wszystkim dla graczy i profesjonalistów.
    Do codziennego użytku (internet, filmy, praca biurowa) wystarczy nam model zintegrowany, np. Intel GMA 4500HD lub ATI Radeon HD4200. Sprawdzi się on także przy niewymagających grach, takich jak The Sims 2.
    Jeśli chcemy uruchomić nowsze tytuły, niezbędnym minimum jest dedykowana karta graficzna z własną pamięcią. Co prawda część nowych gier pójdzie nawet na GeForce’ie G310M lub ATI Radeon HD5430, ale powinniśmy wybrać model o wyższym numerze. Popularnymi rozwiązaniami, które nie rujnują portfela, są GeForce GT330M oraz Radeon HD5650 wyposażone w 512 lub 1024 MB pamięci własnej GDDR3. Unikajmy modeli wyposażonych w pamięć (G)DDR2 – są one niewiele tańsze, a nawet 30% wolniejsze.

    Mając do dyspozycji większe środki, możemy wybrać mocniejsze modele. Zarówno dla nVidii, jak i ATI będą to (najczęściej, ale nie zawsze!) modele o wyższych oznaczeniach, np. ATI Radeon HD5730 lub nVidia GeForce GT460M. Pozwoli nam to cieszyć się nawet najnowszymi tytułami. Przy najdroższych kartach, np. ATI Radeon HD5850 lub GeForce GTS360, zwróćmy jednak uwagę, czy w danym modelu notebooka mają one pamięć GDDR5. Są one ok. 10-20% szybsze niż modele z GDDR3. Wydajmy rozsądnie nasze pieniądze.
    Akumulator
    Stanowi on istotny element podczas zakupu notebooka do pracy w terenie. W tym przypadku zasada jest prosta – należy wystrzegać się egzemplarzy 3- i 4-komorowych o niskich pojemnościach, ponieważ zapewniają one bardzo krótkie czasy pracy. Podstawą dla notebooka do pracy w terenie są akumulatory 6-komorowe o pojemności od 44 Wh. Jeżeli producent oferuje baterie 8-komorową lub nawet 12-komorową o większej pojemności, warto rozważyć jej zakup bądź dopłatę do modelu z takim akumulatorem.
    W przypadku laptopa domowego, który będzie pracował na zasilaniu sieciowym, akumulator powinien po prostu być. Przyda się do zapisu dokumentów, gdy zabraknie prądu.
    Osprzęt

    Każdy laptop posiada kartę WLAN, warto jednak wybrać model z taką, która obsługuje standard 802.11n. Oferuje większą przepustowość oraz lepszy zasięg niż pozostałe. Przydatny może okazać się zintegrowany Bluetooth w standardzie 2.1 lub 3.0 zapewniający bezprzewodową komunikację z innymi urządzeniami (np. smartfonami) wyposażonymi w taki moduł.
    Kinomaniakom przydadzą się złącze HDMI oraz napęd DVD lub Blu-ray. Nie zaszkodzi również, aby notebook posiadał interfejs FireWire, złącze ExpressCard, porty USB 3.0 i e-SATA. W razie potrzeby ten zestaw pozwoli podłączyć praktycznie każde potrzebne urządzenie – od drukarki i zewnętrznego dysku twardego po kamerę wideo i kilkudziesięciocalową plazmę. Jeśli cenimy sobie bezpieczeństwo, warto wybrać laptop z czytnikiem linii papilarnych, dzięki któremu utrudnimy dostęp do naszych danych.

    System operacyjny

    Większość dostępnych na rynku modeli posiada jedną z wersji Windows 7. Jest to dobry system i nawet zwolennicy XP powinni się do niego przekonać. Jeśli mimo wszystko chcemy laptop z Windows XP, to takie również znajdziemy, jeśli nie z preinstalowanym, to z możliwością downgrade’u do tej wersji z Windows 7.

    Windows Vista to zło, którego należy bezwzględnie unikać. Windows 7 poprawia pewne niedociągnięcia Visty i ma lepszą wydajność. Możemy też kupić laptop bez systemu, takie modele również są w ofertach. O tym, co na nim zainstalujemy, będziemy mogli zadecydować sami.

    Podsumowanie

    To już wszystkie najważniejsze aspekty, na które musimy zwrócić uwagę, choć – rzecz jasna – temat nie został wyczerpany. Przy dużej ilości sprzętu na rynku szczegółowa analiza każdego komponentu wymagałaby co najmniej oddzielnego poradnika.
    Celem tego tekstu jest zwrócenie uwagi na pewne aspekty niezbędne do dokonania samodzielnego i świadomego wyboru komputera przenośnego, co pozwoli uniknąć rozczarowań i poradzić sobie z nie całkiem uczciwym sprzedawcą.




    Źródło
    Kod html:
    http://pcskan.gadzetomania.pl/
    Odpowiedz z cytatem  
     

  2. #2 Odp: Na co zwrócić uwagę, kupując laptop? 
    I'm SO fucking LAZY... And YOU?
    Awatar Error
    Dołączył
    May 2008
    Wiek
    31
    Posty
    289
    Podziękował/a
    3 razy
    1,334 podziękowań za 170 postów
    Siła reputacji
    51
    „Polska kupuje bez VAT-u”, są ciekawe, warto więc śledzić gazetki w poszukiwaniu okazji.
    warto się przyjrzeć ze dzień wcześniej podnieśli ceny
    Odpowiedz z cytatem  
     

  3. #3 Odp: Na co zwrócić uwagę, kupując laptop? 
    Śpioch
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    11
    Podziękował/a
    7 razy
    1 podziękowanie za 1 Post
    Siła reputacji
    16
    Zgadzam się z przedmówcą:
    1. Pracowałem w sklepie komputerowym, szef mówi "robimy rabat dla klientów 5% lub 15% ale wcześniej podwyższamy ceny na 20 - 25%. Tak niestety dzieje się w większości przypadków wyprzedaży. Wystarczy poobserwować ceny i towar który jest na "okazje". Nie przeczę że są okazje. Ostatnio taką miałem osobiście, Monitor PHILIPS 19 cali za 300 zł (sklep pomylił się przy naklejaniu cen) dla mnie liczyła się cena która była napisana i za tyle wziąłem (na następny dzień 689 zł).
    2. Wracając do tematu: wybór laptopa zależy od kilku spraw:
    -cena (wiemy ile chcemy za towar dać)
    -parametry - często naczytamy się w prasie o różnych super dodatkach i je chcemy mieć
    -gwarancja (jak jest realizowana)
    A oto mój sposób: (mam firmę więc na koniec roku kupuję notebooka bo mam koszty)
    1. Gwarancja door to door (np. HP dzwonię przyjeżdża kurier i jest OK)
    2. Parametry:
    -procesor minimum i5( chociaż wszystko będzie dobre, zalęży do czego ma być)
    -pamięć 6Gb
    -system 64 b
    -dysk co najmniej 500 gb
    - grafika GF (ATI mi podpadło i wolę GF chociaż teraz w stacjonarnym mam ATI ale nowej generacji i jest OK)
    -wejścia:
    koniecznie HDMI (jeżeli mamy mały telewizor już niekoniecznie (mam 52 cale nie żebym się chwalił) ale podłączenie laptopa pod telewizor przez HDMI - normalnie bajka)
    USB im więcej tym lepiej
    czytnik kart (najlepiej sd, microsd, cf) ale to już wielka sprawa
    podświetlenie LED (oszczędza na baterii)
    no i bateria i m dłużej trzyma tym lepiej.
    Ja w domu podczas używania lapka mam baterię odłączoną, podłączam ją tylko sporadycznie i ważna uwaga nie przechowujemy baterii naładowanej w 100% zawsze najlepiej na 70 - 80%.
    Jak coś mi się przypomni to jeszcze dopiszę. Najlepiej wysłać PW do mnie.
    Odpowiedz z cytatem  
     

  4. #4 Odp: Na co zwrócić uwagę, kupując laptop? 
    I'm SO fucking LAZY... And YOU?
    Awatar Error
    Dołączył
    May 2008
    Wiek
    31
    Posty
    289
    Podziękował/a
    3 razy
    1,334 podziękowań za 170 postów
    Siła reputacji
    51
    ATI serii 5000 w lapkach mniej prądu biorą. Dajmy na to 1 GTX 480m pobiera tyle prądu co 2x ATI Mobile 5870
    Odpowiedz z cytatem  
     

  5. #5 Odp: Na co zwrócić uwagę, kupując laptop? 
    Pierwszak
    Dołączył
    Nov 2016
    Wiek
    34
    Posty
    17
    Podziękował/a
    0 razy
    0 podziękowań za 0 postów
    Siła reputacji
    8
    czym tańszy laptop tym lepszy , musisz zwrócić szczególną uwagę na markę laptopa , a w razie kupna windowsa polecam windows 10
    Odpowiedz z cytatem  
     

Informacje o wątku
Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. laptop z telewizorem
    By liberonly in forum Pogotowie Komputerowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-08-10, 19:56
Tagi dla tego wątku

Zobacz tagi

Bookmarks
Bookmarks
Uprawnienia umieszczania postów
  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •